jQuery('#SlidShowPanel').cycle();
 
   
اِلأَحَّد ١ رجب ١٤٣٩
 
 
 
 
آمار بازدیدکنندگان
 
   

تعدادبازدیدتاکنون 1050057
تعداد بازدید امروز:445
تعداد بازدید دیروز:1000
Membership تعداد اعضاي سايت:6

People Online بازديدكنندگان آنلاين:
Visitors بازديدكنندگان: 42
Members اعضا: 0
Total Users مجموع: 42

Onine Now Online Now:
 

 
 
Enter Title
 
   

 

پیمانکاران ترکیه ای 10 میلیارد دلار در ترکمنستان سرمایه گذاری کردند

نوشتۀ جمعه قلی آنایف

2013-12-12 /خبرنامه آسیای میانه

آنکارا - رسانه های ترکیه 10 دسامبر به نقل از ظفر چاگلایان وزیر اقتصاد این کشور گزارش دادند که شرکت های ساخت و ساز ترکیه ای در سال 2013 قراردادهایی در سراسر جهان برای 235 پروژه به ارزش مجموع 23.7 میلیارد دلار (67.3 میلیارد منات ترکمن) گرفته اند که 44 درصد از آنها در ترکمنستان هستند.

در مجموع، شرکت های ترکیه ای سال گذشته بیش از 100 پروژه ساخت و ساز به ارزش 10.2 میلیارد دلار (28.9 میلیارد منات ترکمن) در ترکمنستان دریافت کرده اند.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی 11 دسامبر گزارش داد بزرگترین قرارداد به مبلغ 994.5 میلیون دلار (2.8 میلیارد منات ترکمن) برای بازسازی 59 کیلومتر از 12 خیابان، 18 پل و 39 گذرگاه عابر پیاده بوده است.

 

ترکمنستان سهمیه رایگان گاز و برق را کاهش می دهد

2013-09-18
 
عشق آباد - کرونیکا ترکمنستانا روز 17 سپتامبر به نقل از تصمیمات وزارتخانه های مربوطه گزارش داد که دولت ترکمنستان اخیرا مقادیر سهمیه رایگان گاز طبیعی و برق برای هر ترکمنستانی را کاهش داده است. دولت از روز 15 ژوئیه میزان ماهانه برق رایگان برای هر فرد را از 35 به 25 کیلووات کاهش داده است.
کرونیکا ترکمنستانا گزارش داد که ترکمنستان نسبت به افزایش مصرف داخلی برق و گاز طبیعی و نیز نیاز به ایفای تعهدات در قبال مشتریان خارجی واکنش نشان می دهد. دولت همچنین سهمیه رایگان گاز طبیعی را هم کاهش داده است، اما کرونیکا ترکمنستانا میزان آن را گزارش نکرد.
در حرکتی دیگر، مراجع به مشتریان برق و گاز طبیعی که هنوز کنتور نصب نکرده اند، دستور داد تا هر چه زودتر کنتورها را نصب نمایند.
منبع : خبرنامه آسیای مرکزی/21 سپتامبر
 

 

عزم عشق‌آباد برای راه‌اندازی خط آهن «قزاقستان-ترکمنستان-ایران»
 
چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۷
 وزارت راه آهن ترکمنستان ضمن تاکید بر ضرورت راه اندازی هرچه سریعتر خط آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران تاکید کرد، طرح تکمیلی این مسیر، شامل پایان عملیات ساخت و ساز خط آهن مذکور از منطقه «برکت» به «اترک» (نزدیک مرزهای ایران) و نیز ساخت پایانه لوکوموتیو می‏‌باشد.
به گزارش ایراس به نقل از فارس؛ در این اطلاعیه از کلیه شرکت‌های متقاضی خارجی علاقه‏‌مند دعوت شده است تا پیشنهادات مربوطه خود را تا ۲۱ نوامبر سال جاری میلادی به دبیرخانه وزارت حمل و نقل ریلی ترکمنستان ارائه دهند. در بخش دیگر این بیانیه، آمده ‏است که کلیه عملیات ساخت و ساز طرح مذکور باید تا اواخر سال آینده میلادی(۲۰۱۴) به پایان برسد. در پایان این اطلاعیه وزارت حمل و نقل ریلی ترکمنستان تاکید کرده است که برای تامین مالی طرح مذکور، وام‌هایی از بانک توسعه اسلامی دریافت شده ‏است.
اعلام مناقصه بین‌المللی برای مشارکت در خط آهن مذکور در حالی است که در سپتامبر سال گذشته میلادی بزرگترین قرارداد میان دولت ترکمنستان و شرکت «پارس انرژی» ایران که گفته می‌‏شود ارزش آن حدود ۷۰۰ میلیون دلار برآورد شده بود، به دستور رئیس جمهور ترکمنستان به دلیل ناتوانایی و مشکلات اقتصادی این شرکت ایرانی، لغو شد. هدف از اجرای این طرح اتصال کشورهای آسیای مرکزی به خلیج فارس از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران و حمل‌و نقل بار و مسافر است. کل مسیر این راه‌آهن در ۳ کشور یادشده ۹۶۰ کیلومتر است که از منطقه ژان‌اوزن در کشور قزاقستان آغاز می‌شود و پس از عبور از کشور ترکمنستان و رسیدن به محدوده اترک در خاک ایران از اینچه برون به ایستگاه گرگان متصل خواهد شد.

منبع : مرکز مطالعات ایران واوراسیا

 

رئیس امنیت مرزی ترکمنستان تغییر یافت

2013-10-07
عشق آباد - امان گارایف از ریاست اداره خدمات مرزی ترکمنستان کنار گذاشته شد. خبرگزاری دولتی ترکمنستان گزارش داد که قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان در 5 اکتبر انتقال گارایف به یک پست نامشخص را اعلام کرد.
بردی محمدوف در طی نشست شورای امنیتی از مرات اسلاموف معاون مسئول امور آموزشی آکادمی ماموران مرزی ترکمنستان به عنوان رییس جدید اداره خدمات مرزی نام برد.
اسلاموف جایگزین مردی می شود که در اوت 2012 جایگزین وی به عنوان رئیس اداره خدمات مرزی شد.
 منبع : خبرنامه اسیای مرکزی

 

حمایت آمریکا از پیوستن ترکمنستان به سازمان تجارت‌جهانی
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۲
یک مقام آمریکایی در ترکمنستان از خواست و حمایت واشنگتن برای پیوستن ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی خبر داد.
به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ سفارت آمریکا در عشق‌‏آباد به همراه آژانس دولتی توسعه همکاری‏‌های بین‏‌المللی (USAID) یک کارگاه آموزشی چهار روزه پیرامون روند الحاق ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی در منطقه ملی گردشگری «آوازه» واقع در ساحل ترکمنی دریای خزر برگزار کرد.
این کارگاه آموزشی چهار روزه تحت عنوان «مراحل اولیه در روند پیوستن ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی» با حضور کارشناسان اعزامی آمریکایی با حضور نمایندگان از ۲۰ وزارتخانه و ادارات ترکمنستان در محل «جاده ابریشم» برگزار شده است. در همین حال، «برندی اویتحوفت»( Brandi Uithoft) مدیر آژانس توسعه بین‏‌المللی آمریکا در ترکمنستان خاطر نشان کرد: آژانس توسعه بین‌المللی ایالات‌متحده (یوساید) از پیوستن ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی استقبال می‌کند.
وی تأکید کرد: عضویت ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی در واقع افق‏‌های جدیدی برای ترکمنستان از جمله تقویت رقابت بین‏‌المللی این کشور در بخش‏‌های استراتژیک و تنوع و توسعه بخش اقتصاد کشور ایجاد می‏‌کند.
 منبع : مرکز مطالعات ایران واوراسیا
 
بزرگان ترکمن این ماه دیدار می کنند
نوشتۀ جمعه قلی آنایف
2013-10-08
 
داشغوز، ترکمنستان - تلویزیون ترکمن 5 اکتبر به نقل از حکمی توسط قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان، گزارش داد که شورای بزرگان ترکمنستان 23 اکتبر در یک کنفرانس یک روزه در داشغوز تشکیل جلسه خواهد داد.
تایمز آسیای میانه گزارش داد که این سازمان حداقل یک بار در سال نشست برگزار می کند تا توصیه هایی به رئیس جمهور بدهد. این سازمان قدرت قانون گذاری ندارد.
منبع :خبرنامه آسیای مرکزی
ترکمنستان به دنبال افزایش تولید و صادرات برق است
تحلیلگران می گویند که این کشور آسیای میانه در 3 سال آینده می تواند تولید نیروی خود را دو برابر کرده و صادرات برق را پنج برابر نماید.
نوشتۀ جمعه قلی آنایف
2013-10-09
 
عشق آباد - مقامات می گویند که ترکمنستان در حال بهره بردن از ذخائر غنی گاز طبیعی خود برای تولید برق جهت صادرات و مصرف داخلی است.
یک نیروگاه برق خارج از عشق آباد در 1 اکتبر در این تصویر دیده می شود. ترکمنستان در نظر دارد صادرات برق خود را افزایش دهد. [جمعه قلی آنایف]
جمعه نظروف یک سخنگوی وزارت انرژی به آسیای میانه آنلاین گفت کمه این کشور در صدد است تا به بزرگترین تولید کننده و تامین کننده برق آسیای میانه تبدیل شود.
جمعه نظر کاراجایف سخنگوی شورای اتحادیه تجاری فعالان انرژی با اشاره به طرح ملی هفت ساله توسعه صنعت برق که بهار امسال تصویب شده است گفت: «بله، آن ذخایر گازی هستند که ما را قادر ساخته اند تا یک سند ویژه برنامه ریزی توسعه صنعت تولید برق تا سال 2020 تهیه کنیم.»
او گفت که در نتیجه، تولید برق ترکمنستان از سال 2007 تاکنون 138 درصد افزایش یافته است و تقریبا به 4,000 مگاوات رسیده است. ده نیروگاه و 32 توربین گازی که اغلب آنها در دهه گذشته وارد مدار شده اند همه این نیرو را تولید می کنند.
الینا شومسکایا تحلیلگر ارشد موسسه برنامه ریزی استراتژیک و توسعه اقتصادی ترکمنستان گفت که دولت 14.25 میلیون منات ترکمن (5 میلیارد دلار) به اجرای این طرح و ساخت 14 نیروگاه برق با سوخت گاز تا سال 2020 اختصاص داده است.
او گفت که این کار «میزان تولید کنونی را دو برابر کرده و امکان صادرات پنج برابری برق را بوجود می آورد.»
کاراجایف گفت که در حالی که هدف از چهار توربین گازی جدیدی که در پنج سال گذشته در استان های داشغوز، آخال و بالکان ساخته شده اند مصرف داخلی بوده است، نیروگاه های آینده برق جهت صادرات تولید خواهند کرد.
مقامات در شرکت دولتی ترکمنستان انرژو گفتند که برق یکی از اقلام اصلی صادراتی ترکمنستان در طی سال های آینده خواهد شد. گاز طبیعی صادرات اصلی این کشور است.
کاکاگذی خواجه گلدیف یک سخنگوی این شرکت با نام بردن از ترکیه، پاکستان، تاجیکستان و ارمنستان به عنوان مصرف کنندگان بالقوه به آسیای میانه آنلاین گفت: «ما اکنون برق افغانستان را تامین می کنیم اما مسائل متنوع سازی اقلام صادراتی به زودی کاملا حل خواهند شد.»
او گفت که ترکمنستان انرژو یک قرارداد سه ساله با شرکایی در ترکیه به امضاء رسانده است تا 600 میلیون کیلووات برق به آنجا صادر شود.
اتصال ضعیف در زنجیره
در حالی که وزارت انرژی و ترکمن انرژو به دنبال افزایش صادرات برق هستند، مقامات قبول دارند که ارسال برق به مصرف کنندگان داخلی از طریق شبکه برق ملی مشکلاتی دارد.
خواجه گلدیف به اشاره به اینکه مشکل اصلی خطوط تامین برق خراب و کهنه است، گفت: «ما برق بیش از نیاز خود داریم، اما مشکل ما کسب اطمینان از تحویل بدون قطعی و بدون وقفه برق به مصرف کنندگان عمومی و دیگر مصرف کنندگان داخلی است.»
او گفت که تقریبا 70 درصد از خطوط انتقال برق در خیابان ها و سیم کشی داخلی 50 سال قبل یا بیشتر کشیده شده اند. این خطوط نمی توانند بارهای سنگین برق را منتقل کنند و وقتی مصرف کنندگان دستگاه های مدرن مختلفی مانند کولر را به برق می زنند این خطوط در معرض افزایش قطعی قرار می گیرند.
وضعیت ویران نیروگاه های فرعی ترانسفورماتوری و خطوط تامین برق موجب بروز یک اتصالی شدند که منجر به آتش گرفتن و خرابی یک دستگاه آپارتمان در خیابان قربان دوردیف در شهر عشق آباد شد.
مقصد یکی از آتش نشانان گفت: «و اخیرا اینگونه آتش سوزی ها به دلیل اشکالات سیم کشی زیاد شده اند.»
علیرغم این مقاماتی مانند کاراجایف می گویند که مشکلات شبکه برق سراسری را می توان بسادگی از طریق پروژه های مدرن سازی در نواحی روستایی حل کرد که تحت برنامه تبدیل اجتماعی و اقتصادی این کشور قرار دارند.
او گفت که تنها در نیمه اول سال جاری، کارگران بیش از 500 کیلومتر خطوط انتقال برق زیر زمینی نصب کرده اند و در نظر دارند تا 24,000 کیلومتر خط جدید نیز تا سال 2020 نصب کنند.
کاراجایف گفت که علاوه بر آن، کار بر روی نصب خطوط انتقال برق دکلی به منظور تامین سرویس 500 کیلوولت در کل شبکه برق آغاز شده است.

 

منبع :خبرنامه آسیای مرکزی- اکتبر2013

 
تکاپوی «عشق‌آباد» برای جذب توریست
ترکمنستان در راستای جذب توریست و تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه، بزرگ‌ترین هتل پنج ستاره‌ خود را واقع در منطقه ملی گردشگری «آوازه» در ساحل ترکمنی دریای خزر افتتاح کرد. این هتل «برقرار» نامیده شده و دولت ترکمنستان برای احداث آن ۱۱۳ میلیون دلار به شرکت «بلدا» ترکیه پرداخت کرده است.

 

 

معاون سازمان توسعه تجارت با اشاره به تحولات روابط بین‌الملل: حضور ایرانی‌ها در نمایشگاه نفت و گاز ترکمنستان بسیار راهبردی است

معاون بازاريابي و تنظيم روابط سازمان توسعه تجارت ایران گفت: استقرار پاویون ایران در هجدهمین نمایشگاه نفت و گاز ترکمنستان، به ارائه توانمندی‌های ایران انسجام عملی می‌بخشد؛ چرا که حضور در این نمایشگاه برای مجموعه‌های نفت، گاز و پتروشیمی کشور بسیار راهبردی و استراتژیک است.

 کد خبر:761032-DENتاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۸/۰۱

 

رضا توفيقي با تاکید بر اینکه ایران باید سهم بیشتری را از بازار خدمات فنی-مهندسی، تجهیزات و تاسیسات صنایع نفت و گاز جهان به خود اختصاص دهد، اظهار کرد: ترکمنستان یکی از کشورهایی است که به دلیل دارا بودن ذخایر عظیم گاز و سهم بالای تولید گاز در منطقه، دارای مزیت‌های فراوانی در این حوزه است و جمهوری اسلامی ایران نیز که در حوزه صنایع بالادستی نفت و گاز، تحقیق و توسعه و صنایع پایین دستی مزیت‌های چشمگیر و سابقه درخشانی دارد، می‌تواند با ارائه توانمندی‌های خود در این نمایشگاه، به ویژه در حوزه خدمات فنی- مهندسی و اجرای پروژه‌ها ورود بیشتری به بازارهای جهانی داشته باشد. وی با اشاره به استقرار پاویون ایران در هجدهمین نمایشگاه نفت‌وگاز ترکمنستان یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع ایران در این نمایشگاه و حساسیت ویژه این نمایشگاه، استان اصفهان را به عنوان مجری برپایی این پاویون انتخاب کردیم. مشاور اجرایی سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: برپایی پاویون ایران در این نمایشگاه به ما کمک می‌کند بیش از گذشته به ارائه موفق توانمندی‌های خود بپردازیم به همین دلیل باید پاویون ایران را در حد نام این کشور و در سطح انتظارات و توقعات جهانی ارائه دهیم. توفیقی اذعان کرد: پس از تحولات کشور و حاکم شدن فضای تدبیر و امید و همچنین تجدیدنظر در برقراری برخی روابط دیپلماتیک، شاهد تاثیرات بسیار امیدوار‌کننده‌ای در حوزه صنعت نمایشگاهی داخلی و خارجی بوده ایم به طوری که پیش‌بینی می‌شود فضای نمایشگاه‌های برون‌مرزی تحولات عمیقی را تجربه کند.

 

sut-19oct2013

 

پیمانکاران ترکیه ای 10 میلیارد دلار در ترکمنستان سرمایه گذاری کردند

نوشتۀ جمعه قلی آنایف

2013-12-12 /خبرنامه آسیای میانه

آنکارا - رسانه های ترکیه 10 دسامبر به نقل از ظفر چاگلایان وزیر اقتصاد این کشور گزارش دادند که شرکت های ساخت و ساز ترکیه ای در سال 2013 قراردادهایی در سراسر جهان برای 235 پروژه به ارزش مجموع 23.7 میلیارد دلار (67.3 میلیارد منات ترکمن) گرفته اند که 44 درصد از آنها در ترکمنستان هستند.

در مجموع، شرکت های ترکیه ای سال گذشته بیش از 100 پروژه ساخت و ساز به ارزش 10.2 میلیارد دلار (28.9 میلیارد منات ترکمن) در ترکمنستان دریافت کرده اند.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی 11 دسامبر گزارش داد بزرگترین قرارداد به مبلغ 994.5 میلیون دلار (2.8 میلیارد منات ترکمن) برای بازسازی 59 کیلومتر از 12 خیابان، 18 پل و 39 گذرگاه عابر پیاده بوده است.

 

ترکمنستان سهمیه رایگان گاز و برق را کاهش می دهد

2013-09-18
 
عشق آباد - کرونیکا ترکمنستانا روز 17 سپتامبر به نقل از تصمیمات وزارتخانه های مربوطه گزارش داد که دولت ترکمنستان اخیرا مقادیر سهمیه رایگان گاز طبیعی و برق برای هر ترکمنستانی را کاهش داده است. دولت از روز 15 ژوئیه میزان ماهانه برق رایگان برای هر فرد را از 35 به 25 کیلووات کاهش داده است.
کرونیکا ترکمنستانا گزارش داد که ترکمنستان نسبت به افزایش مصرف داخلی برق و گاز طبیعی و نیز نیاز به ایفای تعهدات در قبال مشتریان خارجی واکنش نشان می دهد. دولت همچنین سهمیه رایگان گاز طبیعی را هم کاهش داده است، اما کرونیکا ترکمنستانا میزان آن را گزارش نکرد.
در حرکتی دیگر، مراجع به مشتریان برق و گاز طبیعی که هنوز کنتور نصب نکرده اند، دستور داد تا هر چه زودتر کنتورها را نصب نمایند.
منبع : خبرنامه آسیای مرکزی/21 سپتامبر
 

 

عزم عشق‌آباد برای راه‌اندازی خط آهن «قزاقستان-ترکمنستان-ایران»
 
چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۷
 وزارت راه آهن ترکمنستان ضمن تاکید بر ضرورت راه اندازی هرچه سریعتر خط آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران تاکید کرد، طرح تکمیلی این مسیر، شامل پایان عملیات ساخت و ساز خط آهن مذکور از منطقه «برکت» به «اترک» (نزدیک مرزهای ایران) و نیز ساخت پایانه لوکوموتیو می‏‌باشد.
به گزارش ایراس به نقل از فارس؛ در این اطلاعیه از کلیه شرکت‌های متقاضی خارجی علاقه‏‌مند دعوت شده است تا پیشنهادات مربوطه خود را تا ۲۱ نوامبر سال جاری میلادی به دبیرخانه وزارت حمل و نقل ریلی ترکمنستان ارائه دهند. در بخش دیگر این بیانیه، آمده ‏است که کلیه عملیات ساخت و ساز طرح مذکور باید تا اواخر سال آینده میلادی(۲۰۱۴) به پایان برسد. در پایان این اطلاعیه وزارت حمل و نقل ریلی ترکمنستان تاکید کرده است که برای تامین مالی طرح مذکور، وام‌هایی از بانک توسعه اسلامی دریافت شده ‏است.
اعلام مناقصه بین‌المللی برای مشارکت در خط آهن مذکور در حالی است که در سپتامبر سال گذشته میلادی بزرگترین قرارداد میان دولت ترکمنستان و شرکت «پارس انرژی» ایران که گفته می‌‏شود ارزش آن حدود ۷۰۰ میلیون دلار برآورد شده بود، به دستور رئیس جمهور ترکمنستان به دلیل ناتوانایی و مشکلات اقتصادی این شرکت ایرانی، لغو شد. هدف از اجرای این طرح اتصال کشورهای آسیای مرکزی به خلیج فارس از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران و حمل‌و نقل بار و مسافر است. کل مسیر این راه‌آهن در ۳ کشور یادشده ۹۶۰ کیلومتر است که از منطقه ژان‌اوزن در کشور قزاقستان آغاز می‌شود و پس از عبور از کشور ترکمنستان و رسیدن به محدوده اترک در خاک ایران از اینچه برون به ایستگاه گرگان متصل خواهد شد.

منبع : مرکز مطالعات ایران واوراسیا

 

رئیس امنیت مرزی ترکمنستان تغییر یافت

2013-10-07
عشق آباد - امان گارایف از ریاست اداره خدمات مرزی ترکمنستان کنار گذاشته شد. خبرگزاری دولتی ترکمنستان گزارش داد که قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان در 5 اکتبر انتقال گارایف به یک پست نامشخص را اعلام کرد.
بردی محمدوف در طی نشست شورای امنیتی از مرات اسلاموف معاون مسئول امور آموزشی آکادمی ماموران مرزی ترکمنستان به عنوان رییس جدید اداره خدمات مرزی نام برد.
اسلاموف جایگزین مردی می شود که در اوت 2012 جایگزین وی به عنوان رئیس اداره خدمات مرزی شد.
 منبع : خبرنامه اسیای مرکزی

 

حمایت آمریکا از پیوستن ترکمنستان به سازمان تجارت‌جهانی
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۲
یک مقام آمریکایی در ترکمنستان از خواست و حمایت واشنگتن برای پیوستن ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی خبر داد.
به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ سفارت آمریکا در عشق‌‏آباد به همراه آژانس دولتی توسعه همکاری‏‌های بین‏‌المللی (USAID) یک کارگاه آموزشی چهار روزه پیرامون روند الحاق ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی در منطقه ملی گردشگری «آوازه» واقع در ساحل ترکمنی دریای خزر برگزار کرد.
این کارگاه آموزشی چهار روزه تحت عنوان «مراحل اولیه در روند پیوستن ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی» با حضور کارشناسان اعزامی آمریکایی با حضور نمایندگان از ۲۰ وزارتخانه و ادارات ترکمنستان در محل «جاده ابریشم» برگزار شده است. در همین حال، «برندی اویتحوفت»( Brandi Uithoft) مدیر آژانس توسعه بین‏‌المللی آمریکا در ترکمنستان خاطر نشان کرد: آژانس توسعه بین‌المللی ایالات‌متحده (یوساید) از پیوستن ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی استقبال می‌کند.
وی تأکید کرد: عضویت ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی در واقع افق‏‌های جدیدی برای ترکمنستان از جمله تقویت رقابت بین‏‌المللی این کشور در بخش‏‌های استراتژیک و تنوع و توسعه بخش اقتصاد کشور ایجاد می‏‌کند.
 منبع : مرکز مطالعات ایران واوراسیا
 
بزرگان ترکمن این ماه دیدار می کنند
نوشتۀ جمعه قلی آنایف
2013-10-08
 
داشغوز، ترکمنستان - تلویزیون ترکمن 5 اکتبر به نقل از حکمی توسط قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان، گزارش داد که شورای بزرگان ترکمنستان 23 اکتبر در یک کنفرانس یک روزه در داشغوز تشکیل جلسه خواهد داد.
تایمز آسیای میانه گزارش داد که این سازمان حداقل یک بار در سال نشست برگزار می کند تا توصیه هایی به رئیس جمهور بدهد. این سازمان قدرت قانون گذاری ندارد.
منبع :خبرنامه آسیای مرکزی
ترکمنستان به دنبال افزایش تولید و صادرات برق است
تحلیلگران می گویند که این کشور آسیای میانه در 3 سال آینده می تواند تولید نیروی خود را دو برابر کرده و صادرات برق را پنج برابر نماید.
نوشتۀ جمعه قلی آنایف
2013-10-09
 
عشق آباد - مقامات می گویند که ترکمنستان در حال بهره بردن از ذخائر غنی گاز طبیعی خود برای تولید برق جهت صادرات و مصرف داخلی است.
یک نیروگاه برق خارج از عشق آباد در 1 اکتبر در این تصویر دیده می شود. ترکمنستان در نظر دارد صادرات برق خود را افزایش دهد. [جمعه قلی آنایف]
جمعه نظروف یک سخنگوی وزارت انرژی به آسیای میانه آنلاین گفت کمه این کشور در صدد است تا به بزرگترین تولید کننده و تامین کننده برق آسیای میانه تبدیل شود.
جمعه نظر کاراجایف سخنگوی شورای اتحادیه تجاری فعالان انرژی با اشاره به طرح ملی هفت ساله توسعه صنعت برق که بهار امسال تصویب شده است گفت: «بله، آن ذخایر گازی هستند که ما را قادر ساخته اند تا یک سند ویژه برنامه ریزی توسعه صنعت تولید برق تا سال 2020 تهیه کنیم.»
او گفت که در نتیجه، تولید برق ترکمنستان از سال 2007 تاکنون 138 درصد افزایش یافته است و تقریبا به 4,000 مگاوات رسیده است. ده نیروگاه و 32 توربین گازی که اغلب آنها در دهه گذشته وارد مدار شده اند همه این نیرو را تولید می کنند.
الینا شومسکایا تحلیلگر ارشد موسسه برنامه ریزی استراتژیک و توسعه اقتصادی ترکمنستان گفت که دولت 14.25 میلیون منات ترکمن (5 میلیارد دلار) به اجرای این طرح و ساخت 14 نیروگاه برق با سوخت گاز تا سال 2020 اختصاص داده است.
او گفت که این کار «میزان تولید کنونی را دو برابر کرده و امکان صادرات پنج برابری برق را بوجود می آورد.»
کاراجایف گفت که در حالی که هدف از چهار توربین گازی جدیدی که در پنج سال گذشته در استان های داشغوز، آخال و بالکان ساخته شده اند مصرف داخلی بوده است، نیروگاه های آینده برق جهت صادرات تولید خواهند کرد.
مقامات در شرکت دولتی ترکمنستان انرژو گفتند که برق یکی از اقلام اصلی صادراتی ترکمنستان در طی سال های آینده خواهد شد. گاز طبیعی صادرات اصلی این کشور است.
کاکاگذی خواجه گلدیف یک سخنگوی این شرکت با نام بردن از ترکیه، پاکستان، تاجیکستان و ارمنستان به عنوان مصرف کنندگان بالقوه به آسیای میانه آنلاین گفت: «ما اکنون برق افغانستان را تامین می کنیم اما مسائل متنوع سازی اقلام صادراتی به زودی کاملا حل خواهند شد.»
او گفت که ترکمنستان انرژو یک قرارداد سه ساله با شرکایی در ترکیه به امضاء رسانده است تا 600 میلیون کیلووات برق به آنجا صادر شود.
اتصال ضعیف در زنجیره
در حالی که وزارت انرژی و ترکمن انرژو به دنبال افزایش صادرات برق هستند، مقامات قبول دارند که ارسال برق به مصرف کنندگان داخلی از طریق شبکه برق ملی مشکلاتی دارد.
خواجه گلدیف به اشاره به اینکه مشکل اصلی خطوط تامین برق خراب و کهنه است، گفت: «ما برق بیش از نیاز خود داریم، اما مشکل ما کسب اطمینان از تحویل بدون قطعی و بدون وقفه برق به مصرف کنندگان عمومی و دیگر مصرف کنندگان داخلی است.»
او گفت که تقریبا 70 درصد از خطوط انتقال برق در خیابان ها و سیم کشی داخلی 50 سال قبل یا بیشتر کشیده شده اند. این خطوط نمی توانند بارهای سنگین برق را منتقل کنند و وقتی مصرف کنندگان دستگاه های مدرن مختلفی مانند کولر را به برق می زنند این خطوط در معرض افزایش قطعی قرار می گیرند.
وضعیت ویران نیروگاه های فرعی ترانسفورماتوری و خطوط تامین برق موجب بروز یک اتصالی شدند که منجر به آتش گرفتن و خرابی یک دستگاه آپارتمان در خیابان قربان دوردیف در شهر عشق آباد شد.
مقصد یکی از آتش نشانان گفت: «و اخیرا اینگونه آتش سوزی ها به دلیل اشکالات سیم کشی زیاد شده اند.»
علیرغم این مقاماتی مانند کاراجایف می گویند که مشکلات شبکه برق سراسری را می توان بسادگی از طریق پروژه های مدرن سازی در نواحی روستایی حل کرد که تحت برنامه تبدیل اجتماعی و اقتصادی این کشور قرار دارند.
او گفت که تنها در نیمه اول سال جاری، کارگران بیش از 500 کیلومتر خطوط انتقال برق زیر زمینی نصب کرده اند و در نظر دارند تا 24,000 کیلومتر خط جدید نیز تا سال 2020 نصب کنند.
کاراجایف گفت که علاوه بر آن، کار بر روی نصب خطوط انتقال برق دکلی به منظور تامین سرویس 500 کیلوولت در کل شبکه برق آغاز شده است.

 

منبع :خبرنامه آسیای مرکزی- اکتبر2013

 
تکاپوی «عشق‌آباد» برای جذب توریست
ترکمنستان در راستای جذب توریست و تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه، بزرگ‌ترین هتل پنج ستاره‌ خود را واقع در منطقه ملی گردشگری «آوازه» در ساحل ترکمنی دریای خزر افتتاح کرد. این هتل «برقرار» نامیده شده و دولت ترکمنستان برای احداث آن ۱۱۳ میلیون دلار به شرکت «بلدا» ترکیه پرداخت کرده است.

 

 

معاون سازمان توسعه تجارت با اشاره به تحولات روابط بین‌الملل: حضور ایرانی‌ها در نمایشگاه نفت و گاز ترکمنستان بسیار راهبردی است

معاون بازاريابي و تنظيم روابط سازمان توسعه تجارت ایران گفت: استقرار پاویون ایران در هجدهمین نمایشگاه نفت و گاز ترکمنستان، به ارائه توانمندی‌های ایران انسجام عملی می‌بخشد؛ چرا که حضور در این نمایشگاه برای مجموعه‌های نفت، گاز و پتروشیمی کشور بسیار راهبردی و استراتژیک است.

 کد خبر:761032-DENتاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۸/۰۱

 

رضا توفيقي با تاکید بر اینکه ایران باید سهم بیشتری را از بازار خدمات فنی-مهندسی، تجهیزات و تاسیسات صنایع نفت و گاز جهان به خود اختصاص دهد، اظهار کرد: ترکمنستان یکی از کشورهایی است که به دلیل دارا بودن ذخایر عظیم گاز و سهم بالای تولید گاز در منطقه، دارای مزیت‌های فراوانی در این حوزه است و جمهوری اسلامی ایران نیز که در حوزه صنایع بالادستی نفت و گاز، تحقیق و توسعه و صنایع پایین دستی مزیت‌های چشمگیر و سابقه درخشانی دارد، می‌تواند با ارائه توانمندی‌های خود در این نمایشگاه، به ویژه در حوزه خدمات فنی- مهندسی و اجرای پروژه‌ها ورود بیشتری به بازارهای جهانی داشته باشد. وی با اشاره به استقرار پاویون ایران در هجدهمین نمایشگاه نفت‌وگاز ترکمنستان یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع ایران در این نمایشگاه و حساسیت ویژه این نمایشگاه، استان اصفهان را به عنوان مجری برپایی این پاویون انتخاب کردیم. مشاور اجرایی سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: برپایی پاویون ایران در این نمایشگاه به ما کمک می‌کند بیش از گذشته به ارائه موفق توانمندی‌های خود بپردازیم به همین دلیل باید پاویون ایران را در حد نام این کشور و در سطح انتظارات و توقعات جهانی ارائه دهیم. توفیقی اذعان کرد: پس از تحولات کشور و حاکم شدن فضای تدبیر و امید و همچنین تجدیدنظر در برقراری برخی روابط دیپلماتیک، شاهد تاثیرات بسیار امیدوار‌کننده‌ای در حوزه صنعت نمایشگاهی داخلی و خارجی بوده ایم به طوری که پیش‌بینی می‌شود فضای نمایشگاه‌های برون‌مرزی تحولات عمیقی را تجربه کند.

 

sut-19oct2013

 

   
 

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به اتحادیه مصالح ساختمانی خراسان رضوی مي باشد
Copyright © 2012 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک