jQuery('#SlidShowPanel').cycle();
 
   
اِلخَميس ٥ رجب ١٤٣٩
 
 
 
 
آمار بازدیدکنندگان
 
   

تعدادبازدیدتاکنون 1053076
تعداد بازدید امروز:517
تعداد بازدید دیروز:846
Membership تعداد اعضاي سايت:6

People Online بازديدكنندگان آنلاين:
Visitors بازديدكنندگان: 17
Members اعضا: 0
Total Users مجموع: 17

Onine Now Online Now:
 

 
 
Enter Title
 
   

 

*بازنگری در مراودات تجاری ایران و قزاقستان
 تاریخ چاپ: ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
 در حالی ولی‌الله افخمی راد، رئیس کل سازمان توسعه تجارت از توسعه همکاری ایران و قزاقستان یاد کرده که قرار گرفتن در مسیر کریدورهای ترانزیتی شمال– جنوب و شرق– غرب، برخورداری از بنادری از جمله بندر شهید رجایی، امیرآباد، بوشهر، انزلی، خرمشهر، امام‌خمینی، نوشهر و چابهار امکان نقل و انتقال و جابه‌جایی کالاها را میان دو کشور فراهم می‌کند. این در حالی است که رئيس اتاق ايران نیز در ديدار هياتي 15 نفره به سرپرستي معاون وزير صنعت قزاقستان، خواهان رسيدگي به وضعيت حمل و نقل و ترانزيت بين دو كشور شده است.
به گزارش روابط عمومي اتاق ايران، غلامحسين شافعي، رئيس پارلمان بخش خصوصي كشور در نشست این گروه قزاقستانی با نمايندگاني از بخش خصوصي ايران و «علي‌اصغر فرشچي»، معاون آسيا و اقيانوسيه بخش بين‌الملل اتاق ايران با اشاره به سير نزولي حجم مراودات دو كشور تاکید کرد: براي رشد روابط و همكاري‌هاي دو، سه يا چند جانبه بين ايران و قزاقستان راه‌هاي متنوعي وجود دارد. البته مهم‌ترين نكته‌اي كه از سوي رئيس اتاق ايران مورد تاكيد قرار گرفت، سرعت پايين ناوگان ريلي بين دو كشور بود. براساس اطلاعات موجود متوسط سرعت ناوگان ريلي بين دو كشور 12 تا 15 كيلومتر در ساعت برآورد مي‌شود كه به هيچ وجه قابل قبول نيست.
وي اضافه كرد: تجارت و ظرفيت‌هاي همكاري بين ايران و قزاقستان بيش از آن چيزي است كه در حال حاضر صورت مي‌گيرد. دو كشور بايد بالقوه‌هاي موجود را به بالفعل تبديل كنند و از امكاناتي چون راه‌آهن بهره كافي را ببرند. شافعي اتصال راه‌آهن چين به قزاقستان و از طرف ديگر پيوند راه‌آهن ايران به اين كشور را راه ديگري براي جهش اقتصادي در دو كشور دانست و گفت: قزاقستان به دليل موقعيت جغرافيايي خود نقش تعيين‌كننده‌اي در اقتصاد و ترانزيت منطقه دارد. همین ویژگی را در مورد ایران نیز می‌توان مشاهده کرد. آتا مكولوف، معاون وزير صنعت قزاقستان كه سرپرستي يك هيات 15 نفره از بخش خصوصي اين كشور را بر عهده داشت، در واكنش به اظهارات رئيس اتاق ايران، مبني بر مشكلات مربوط به ترانزيت و حمل‌ونقل در مسير ايران– قزاقستان، اعلام كرد: به زودي ترمينالي چند منظوره براي تسهيل در امر تجارت با قزاقستان احداث مي‌شود. با اين روش بوروكراسي‌هاي موجود در گمرك و مرز اين كشور لغو خواهد شد.

در همین زمینه، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران نیز در دیدار با معاون وزیر اقتصاد و فناوری‌های نوین قزاقستان گفت: سال گذشته بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم مبادلات تجاری با کشور قزاقستان بالغ بر 294 میلیون دلار بوده که این حجم مبادلات کالا متناسب با امکانات و توانمندی‌های فراوان دو کشور نیست. افخمی افزود: افزایش همکاری‌ها در تجارت غلات و گندم بین دو کشور، سرمایه‌گذاری شرکت‌های قزاقستانی در ساخت سیلوی غلات، اکتشاف و استخراج معادن در جمهوری اسلامی ایران و توسعه همکاری‌ها در بخش نفت، گاز و پتروشیمی و سوآپ نفت و گاز به گسترش روابط اقتصادی و تجاری کمک می‌کند. 

 

 

 

*رئیس سازمان توسعه تجارت ایران:حجم مبادلات تجاري ایران با قزاقستان به بيش از 290 ميليون دلار رسيد

8 اردیبهشت 1393 08:49

به گزارش شاتا، ولی الله افخمی در ديدار معاون وزیر اقتصاد و فناوری های نوین قزاقستان،  ایران را فرصتی مناسب برای تعمیق روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور دانست.

وي با اشاره به حسن روابط سیاسی و همچنین اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی، امکانات و توانمندی های اقتصادی و فنی با کشور قزاقستان اظهار امید واری کرد: امیدواریم در تمامی زمینه های تجاری، صنعتی و معدنی همکاری های دو کشور را بیش از پیش توسعه و گسترش دهیم .

افخمي ادامه داد: برگزاری مرتب اجلاس کمیسیون مشترک، تبادل هیأت¬های سیاسی، اقتصادی و علمی در سطوح مختلف، امضای اسناد و موافقتنامه های متعدد، برگزاری نمایشگاههای اختصاصي و حضور شرکت های دو کشور در نمایشگاه های بین المللی یکدیگر و برگزاری سمینارهاي اقتصادي و تجاري، زمینه و بستر لازم را برای همکاریهای اقتصادی و تجاری دو کشور فراهم کرده است.

 معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه  جمهوری اسلامی ایران از مزایا و ویژگی­های بسیاری در زمینه های اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی برخوردار است، بیان داشت: کشور جمهوری اسلامی ایران چهارمین تولیدکننده نفت جهان، دومین کشور دارای ذخایر گازی، چهارمین كشور دنیا به لحاظ تنوع محصولات کشاورزی و داراي رتبه اول در تولید زعفران و ميوه هاي دانه دار و پسته است. 

افخمی افزود: در زمینه خدمات فنی و مهندسی شرکتهای ایرانی با برخورداری از نیروی انسانی متخصص جایگاه قابل توجهی را در این حوزه کسب کرده اند و تعداد زیادی از این شرکتها در کشورهای مشترک المنافع از جمله قزاقستان، بلاروس، كشورهاي عربی و آفریقایی و آمريكاي لاتين در زمینه هاي مختلف صنعتی، عمرانی، ساختمان سازی، سد و راه سازی و انتقال برق مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از موقعیت جغرافیایی و استراتژیک مناسبي برخوردار است، گفت: قرار گرفتن در مسیر کریدورهای ترانزیتی شمال – جنوب و شرق – غرب، برخورداری از بنادری از جمله بندر
شهید رجایی، اميرآباد، بوشهر، انزلی، خرمشهر، امام، نوشهر و چابهار امکان نقل و انتقال و جابجایی کالاها را فراهم می کند.

افخمی با تا کید بر اینکه  کشور جمهوری اسلامی ایران می تواند کانال ارتباطی برای فروش نفت و گاز کشورهای از جمله قزاقستان و ترکمنستان و از سوی دیگر کانال ورود کالاهای جهانی به سوی این کشورها باشد، اظهار داشت: در سال 2013 میلادی صادرات جمهوری اسلامی ایران به كشورهاي جهان 31 میلیارد دلار و واردات از جهان 45 میلیارد دلار بوده است.ضمن اینکه آمار صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان در سال 2013 بالغ بر یک میلیارد دلار بوده است.

 وی ادامه داد: بر اساس آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران حجم مبادلات تجاري با كشور قزاقستان بالغ بر 294 ميليون دلار بوده است كه اين حجم مبادلات كالا متناسب با امكانات و توانمنديهاي فراوان دو كشور نيست.

 

بر اساس این گزارش در اين جلسه از شركت هاي توانمند ايراني، در زمينه هاي حمل و نقل، بازرگاني، صنعتي و معدني دعوت بعمل آمده است تا با مذاکرات شركت ها با يكديگر و توافقات بعمل آمده و اجرای آنها تحرکی در مبادلات تجاری دو کشور ایجاد شود.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در جهت توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری و دستیابی به اهداف مورد نظر روابط دو کشور تأکید کرد: اجرائی نمودن تفاهمات موافقتنامه ها و یادداشت تفاهم های دو کشور در زمینه های مختلف، برقراری توازن تجاری بین دو کشور و افزایش حجم مبادلات تجاری و برپایی نمایشگاههای اختصاصی در دو کشور و حضور شرکت های دو کشور در نمایشگاههای بین المللی یکدیگر می تواند در توسعه روابط تجاری بین دو کشور موثر باشد.

وی تاسيس بانك مشترك، توسعه و گسترش همکاری های اتاق های بازرگانی دو کشور و توسعه همکاری های بانکی و تسهیل نقل و انتقال پول را از فعالیت های دانست که در جهت بسط و گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور ایران و قزاقستان می تواند انجام گیرد. 

افخمی به دیگر اهداف مورد نظر جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران – قزاقستان اشاره کرد و گفت:   اعزام و پذیرش هیأت های تجاری و سرمایه گذاری،انجام مبادلات تجاری به صورت تهاتر،سرمایه گذاری در پروژه های صنعتی، معدنی و خدمات فنی و مهندسی دو کشور و ارائه تسهیلات گمرکی می تواند از دیگر برنامه های اجرایی بین دو کشور قرار گیرد.

وی سفر مقامات عالی رتبه دو کشور،برگزاری مرتب اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور،واگذاری زمین به شرکتهای ایرانی در بندر آکتائو جهت احداث انبار کالاها و زمین های کشاورزی جهت تولید غلات،تسریع در راه اندازی خط راه آهن سه جانبه ایران – ترکمنستان – قزاقستان و افزایش همکاری ها در بخش حمل و نقل ریلی و واگذاری واگن ها را  در جهت توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری و دستیابی به اهداف مورد نظر روابط دو کشور مورد تأکید قرار داد.

افخمی در ادامه بیان داشت: افزایش همکاریها در تجارت غلات و گندم بین دو کشور،سرمايه گذاري شركت هاي قزاقستاني در ساخت سيلو غلات،اكتشاف و استخراج معادن در جمهوري اسلامي ايران و توسعه همكاريها در بخش نفت، گاز و پتروشيمي و سواپ نفت و گاز به گسترش روابط اقتصادی و تجاری کمک می کند.

 

 

 توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالا بین ايران وقزاقستان گسترش مي يابد*

7 اردیبهشت 1393 13:30

 

 به گزارش "شاتا" در این دیدار مجتبی خسروتاج با اشاره به سیاستهای جدید ابلاغی از سوی رهبرانقلاب گفت : در این ابلاغیه به موضوع ترانزیت نیز توجه شده است و بر این اساس ظرفیت ترانزیتی "اینچه برون" قزاقستان و سرخس را بررسی می کنیم و شرکتهای ایرانی هم علاقمندند که مشارکت کنند.

وی در ادامه با اعلام آمادگی کشورمان در زمینه سوآپ LPG  و نفت خام از قزاقستان به جنوب کشور تصریح کرد : موانع بانكي بين دو كشور بايد مرتفع شود.

خسرو تاج همچنین با اشاره به نیاز کشور به بیلت و شمش فولاد افزود : خریداران این محصولات به قزاقستان به عنوان منبع تامین نگاه می کرده اند اما به دلیل اینکه مجبورند از طریق چین خریداری کنند هزینه بر است و فروشنگان قزاق اگر بتوانند مستقیما از ایران اعتبار اسنادی دریافت کنند دیگر مشکلی نیست.

ساخت شهرک صنعتی ایران در قزاقستان ، توسعه صادرات به این کشور و نیز توسعه فعالیتهای معدنی به خصوص در معدن ساری گونی از دیگر موارد مطرح شده از سوی خسرو تاج در این نشست بود.

 معاون وزیر صنعت و فناوری های نوین قزاقستان نیز حجم مبادلات بین دو کشور را 620 میلیون دلار اعلام کرد و افزود :  صادرات به ایران 538 میلیون دلار و واردات از این کشور 81 میلیون دلار است .

 یبیوت آنام کولوف  زمینه صادرات این کشور را محصولات نفتی ، گندم ،فلزات ، محصولات پتروشیمی و فولاد اعلام کرد و افزود : آمادگی داریم حجم صادرات گندم  و نیز فلزات را به ایران افزایش دهیم و با به بهره برداری رسیدن راه آهن ریلی قزاقستان و حمل و نقل کانتینری از طریق مسیر شمال - جنوب  ، به بندرعباس راه پیدا کنیم.

 وی صادرات قزاقستان به ایران را شامل  مس ، بوکسید ، آلومینیوم و سنگ آهن و واردات از این کشور را شامل کره ، روغن نباتی ، محصولات کشاورزی و .. برشمرد.

به گفته وی از آنجا که قزاقستان عضو اتحادیه گمرکی است کشور ایران می تواند با استفاده از این فرصت به ساخت شهرک صنعتی در آنجا بپردازد و با استفاده از این فرصت محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر کند.

 

 

*امضاي تفاهم نامه همکاریهای اقتصادی و تجاری ایران و قزاقستان

22 دی 1392 12:00

 

به گزارش شاتا به نقل از  ايسنا؛ «محمدحسن مهدی‌پور » افزود: در سومین گروه کاری همکاریهای اقتصاد و تجاری ایران و قزاقستان، مهدی افخمی، رئیس کل سازمان توسعه تجارت به نمایندگی از ایران و و ژاکسیلیکوف، معاون وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی بودجه قزاقستان به نمایندگی از این کشور حضور داشتند.
وي تشريح كرد: همکاریهای تجاری از جمله اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری، مشارکت و برگزاری نمایشگاه‌ها و برگزاری دومین شورای مشترک بازرگان دو کشور در آینده نزدیک از جمله موارد مورد تفاهم بین دو کشور در این نشست بود.
مهدی‌پور گفت: توسعه همکاریهای صنعتی و خدمات فنی و مهندسی و اعلام آمادگی شرکتهای صنعتی شرکتهای خدمات فنی و مهندسی جهت انجام پروژه در کشور قزاقستان، توسعه همکاریها در زمینه فروش محصولات معدنی، و سرمایه گذاری در انجام اکتشاف و استخراج معادن دو کشور از موارد موردتفاهم بود.
به گفته وي همچنين ؛  توسعه همکاریها در زمینه کشاورزی و تجارت غلات، اعلام آمادگی شرکت فودکورپوراسیون غلات کشور قزاقستان جهت سرمایه گذاری در ساخت سیلو در پایانه های ورودی کشور، توسعه همکاریها در زمینه حمل و نقل ریلی ، دریایی و ترانزیت، اعلام آمادگی شرکت کازاگرواینویشن جهت تقویت همکاری با مراکز پژوهشی کشاورزی ایران در زمینه های کشاورزی و دامداری و توسعه همکاریها در زمینه توریسم و گردشگری از دیگر موارد مورد توافق ایران و قزاقستان در سومین گروه کاری همکاریهای اقتصادی و تجاری دو کشور محسوب مي شود.
مهدی‌پور گفت: در حاشیه این نشست رئیس کل سازمان توسعه تجارت با رئیس اتحادیه ملی کارآفرینان و معاون وزیر حمل و نقل و ارتباطات قزاقستان (مسئول اجلاس کمیسیون مشترک با ایران) و سفیر کشورمان و بازرگانان مقیم کشور قزاقستان ملاقات و بر ضرورت توسعه هرچه بیشتر همکاریهای تجاری و اقتصادی و رفع مسائل و مشکلات تجاری و حمل و نقل دو کشور تاکید کرد.
رایزن بازر گانی ایران در قزاقستان خاطرنشان کرد: همچنین ملاقات‌هایی برای نمایندگان ایرانی در این گروه کاری با مدیران آژانس سرمایه‌گذاری، نمایشگاه اکسپو 2017، شرکت غلات و شرکت معدنی سامروک برگزار شده و در این جلسات بر ضرورت تقویت همکاریها در زمینه‌های خدمات فنی و مهندسی، تجارت غلات و همکاریهای معدنی بین دو کشور تاکید شد.
براين اساس ؛ با امضای این سند پیش‌بینی می‌شود حجم مبادلات تجاری دو کشور در زمینه غلات، مواد غذایی و کشاورزی، مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی، افزایش یابد.

 

 

 

 

*بازنگری در مراودات تجاری ایران و قزاقستان
 تاریخ چاپ: ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
 در حالی ولی‌الله افخمی راد، رئیس کل سازمان توسعه تجارت از توسعه همکاری ایران و قزاقستان یاد کرده که قرار گرفتن در مسیر کریدورهای ترانزیتی شمال– جنوب و شرق– غرب، برخورداری از بنادری از جمله بندر شهید رجایی، امیرآباد، بوشهر، انزلی، خرمشهر، امام‌خمینی، نوشهر و چابهار امکان نقل و انتقال و جابه‌جایی کالاها را میان دو کشور فراهم می‌کند. این در حالی است که رئيس اتاق ايران نیز در ديدار هياتي 15 نفره به سرپرستي معاون وزير صنعت قزاقستان، خواهان رسيدگي به وضعيت حمل و نقل و ترانزيت بين دو كشور شده است.
به گزارش روابط عمومي اتاق ايران، غلامحسين شافعي، رئيس پارلمان بخش خصوصي كشور در نشست این گروه قزاقستانی با نمايندگاني از بخش خصوصي ايران و «علي‌اصغر فرشچي»، معاون آسيا و اقيانوسيه بخش بين‌الملل اتاق ايران با اشاره به سير نزولي حجم مراودات دو كشور تاکید کرد: براي رشد روابط و همكاري‌هاي دو، سه يا چند جانبه بين ايران و قزاقستان راه‌هاي متنوعي وجود دارد. البته مهم‌ترين نكته‌اي كه از سوي رئيس اتاق ايران مورد تاكيد قرار گرفت، سرعت پايين ناوگان ريلي بين دو كشور بود. براساس اطلاعات موجود متوسط سرعت ناوگان ريلي بين دو كشور 12 تا 15 كيلومتر در ساعت برآورد مي‌شود كه به هيچ وجه قابل قبول نيست.
وي اضافه كرد: تجارت و ظرفيت‌هاي همكاري بين ايران و قزاقستان بيش از آن چيزي است كه در حال حاضر صورت مي‌گيرد. دو كشور بايد بالقوه‌هاي موجود را به بالفعل تبديل كنند و از امكاناتي چون راه‌آهن بهره كافي را ببرند. شافعي اتصال راه‌آهن چين به قزاقستان و از طرف ديگر پيوند راه‌آهن ايران به اين كشور را راه ديگري براي جهش اقتصادي در دو كشور دانست و گفت: قزاقستان به دليل موقعيت جغرافيايي خود نقش تعيين‌كننده‌اي در اقتصاد و ترانزيت منطقه دارد. همین ویژگی را در مورد ایران نیز می‌توان مشاهده کرد. آتا مكولوف، معاون وزير صنعت قزاقستان كه سرپرستي يك هيات 15 نفره از بخش خصوصي اين كشور را بر عهده داشت، در واكنش به اظهارات رئيس اتاق ايران، مبني بر مشكلات مربوط به ترانزيت و حمل‌ونقل در مسير ايران– قزاقستان، اعلام كرد: به زودي ترمينالي چند منظوره براي تسهيل در امر تجارت با قزاقستان احداث مي‌شود. با اين روش بوروكراسي‌هاي موجود در گمرك و مرز اين كشور لغو خواهد شد.

در همین زمینه، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران نیز در دیدار با معاون وزیر اقتصاد و فناوری‌های نوین قزاقستان گفت: سال گذشته بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم مبادلات تجاری با کشور قزاقستان بالغ بر 294 میلیون دلار بوده که این حجم مبادلات کالا متناسب با امکانات و توانمندی‌های فراوان دو کشور نیست. افخمی افزود: افزایش همکاری‌ها در تجارت غلات و گندم بین دو کشور، سرمایه‌گذاری شرکت‌های قزاقستانی در ساخت سیلوی غلات، اکتشاف و استخراج معادن در جمهوری اسلامی ایران و توسعه همکاری‌ها در بخش نفت، گاز و پتروشیمی و سوآپ نفت و گاز به گسترش روابط اقتصادی و تجاری کمک می‌کند. 

 

 

 

*رئیس سازمان توسعه تجارت ایران:حجم مبادلات تجاري ایران با قزاقستان به بيش از 290 ميليون دلار رسيد

8 اردیبهشت 1393 08:49

به گزارش شاتا، ولی الله افخمی در ديدار معاون وزیر اقتصاد و فناوری های نوین قزاقستان،  ایران را فرصتی مناسب برای تعمیق روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور دانست.

وي با اشاره به حسن روابط سیاسی و همچنین اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی، امکانات و توانمندی های اقتصادی و فنی با کشور قزاقستان اظهار امید واری کرد: امیدواریم در تمامی زمینه های تجاری، صنعتی و معدنی همکاری های دو کشور را بیش از پیش توسعه و گسترش دهیم .

افخمي ادامه داد: برگزاری مرتب اجلاس کمیسیون مشترک، تبادل هیأت¬های سیاسی، اقتصادی و علمی در سطوح مختلف، امضای اسناد و موافقتنامه های متعدد، برگزاری نمایشگاههای اختصاصي و حضور شرکت های دو کشور در نمایشگاه های بین المللی یکدیگر و برگزاری سمینارهاي اقتصادي و تجاري، زمینه و بستر لازم را برای همکاریهای اقتصادی و تجاری دو کشور فراهم کرده است.

 معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه  جمهوری اسلامی ایران از مزایا و ویژگی­های بسیاری در زمینه های اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی برخوردار است، بیان داشت: کشور جمهوری اسلامی ایران چهارمین تولیدکننده نفت جهان، دومین کشور دارای ذخایر گازی، چهارمین كشور دنیا به لحاظ تنوع محصولات کشاورزی و داراي رتبه اول در تولید زعفران و ميوه هاي دانه دار و پسته است. 

افخمی افزود: در زمینه خدمات فنی و مهندسی شرکتهای ایرانی با برخورداری از نیروی انسانی متخصص جایگاه قابل توجهی را در این حوزه کسب کرده اند و تعداد زیادی از این شرکتها در کشورهای مشترک المنافع از جمله قزاقستان، بلاروس، كشورهاي عربی و آفریقایی و آمريكاي لاتين در زمینه هاي مختلف صنعتی، عمرانی، ساختمان سازی، سد و راه سازی و انتقال برق مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از موقعیت جغرافیایی و استراتژیک مناسبي برخوردار است، گفت: قرار گرفتن در مسیر کریدورهای ترانزیتی شمال – جنوب و شرق – غرب، برخورداری از بنادری از جمله بندر
شهید رجایی، اميرآباد، بوشهر، انزلی، خرمشهر، امام، نوشهر و چابهار امکان نقل و انتقال و جابجایی کالاها را فراهم می کند.

افخمی با تا کید بر اینکه  کشور جمهوری اسلامی ایران می تواند کانال ارتباطی برای فروش نفت و گاز کشورهای از جمله قزاقستان و ترکمنستان و از سوی دیگر کانال ورود کالاهای جهانی به سوی این کشورها باشد، اظهار داشت: در سال 2013 میلادی صادرات جمهوری اسلامی ایران به كشورهاي جهان 31 میلیارد دلار و واردات از جهان 45 میلیارد دلار بوده است.ضمن اینکه آمار صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان در سال 2013 بالغ بر یک میلیارد دلار بوده است.

 وی ادامه داد: بر اساس آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران حجم مبادلات تجاري با كشور قزاقستان بالغ بر 294 ميليون دلار بوده است كه اين حجم مبادلات كالا متناسب با امكانات و توانمنديهاي فراوان دو كشور نيست.

 

بر اساس این گزارش در اين جلسه از شركت هاي توانمند ايراني، در زمينه هاي حمل و نقل، بازرگاني، صنعتي و معدني دعوت بعمل آمده است تا با مذاکرات شركت ها با يكديگر و توافقات بعمل آمده و اجرای آنها تحرکی در مبادلات تجاری دو کشور ایجاد شود.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در جهت توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری و دستیابی به اهداف مورد نظر روابط دو کشور تأکید کرد: اجرائی نمودن تفاهمات موافقتنامه ها و یادداشت تفاهم های دو کشور در زمینه های مختلف، برقراری توازن تجاری بین دو کشور و افزایش حجم مبادلات تجاری و برپایی نمایشگاههای اختصاصی در دو کشور و حضور شرکت های دو کشور در نمایشگاههای بین المللی یکدیگر می تواند در توسعه روابط تجاری بین دو کشور موثر باشد.

وی تاسيس بانك مشترك، توسعه و گسترش همکاری های اتاق های بازرگانی دو کشور و توسعه همکاری های بانکی و تسهیل نقل و انتقال پول را از فعالیت های دانست که در جهت بسط و گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور ایران و قزاقستان می تواند انجام گیرد. 

افخمی به دیگر اهداف مورد نظر جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران – قزاقستان اشاره کرد و گفت:   اعزام و پذیرش هیأت های تجاری و سرمایه گذاری،انجام مبادلات تجاری به صورت تهاتر،سرمایه گذاری در پروژه های صنعتی، معدنی و خدمات فنی و مهندسی دو کشور و ارائه تسهیلات گمرکی می تواند از دیگر برنامه های اجرایی بین دو کشور قرار گیرد.

وی سفر مقامات عالی رتبه دو کشور،برگزاری مرتب اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور،واگذاری زمین به شرکتهای ایرانی در بندر آکتائو جهت احداث انبار کالاها و زمین های کشاورزی جهت تولید غلات،تسریع در راه اندازی خط راه آهن سه جانبه ایران – ترکمنستان – قزاقستان و افزایش همکاری ها در بخش حمل و نقل ریلی و واگذاری واگن ها را  در جهت توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری و دستیابی به اهداف مورد نظر روابط دو کشور مورد تأکید قرار داد.

افخمی در ادامه بیان داشت: افزایش همکاریها در تجارت غلات و گندم بین دو کشور،سرمايه گذاري شركت هاي قزاقستاني در ساخت سيلو غلات،اكتشاف و استخراج معادن در جمهوري اسلامي ايران و توسعه همكاريها در بخش نفت، گاز و پتروشيمي و سواپ نفت و گاز به گسترش روابط اقتصادی و تجاری کمک می کند.

 

 

 توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالا بین ايران وقزاقستان گسترش مي يابد*

7 اردیبهشت 1393 13:30

 

 به گزارش "شاتا" در این دیدار مجتبی خسروتاج با اشاره به سیاستهای جدید ابلاغی از سوی رهبرانقلاب گفت : در این ابلاغیه به موضوع ترانزیت نیز توجه شده است و بر این اساس ظرفیت ترانزیتی "اینچه برون" قزاقستان و سرخس را بررسی می کنیم و شرکتهای ایرانی هم علاقمندند که مشارکت کنند.

وی در ادامه با اعلام آمادگی کشورمان در زمینه سوآپ LPG  و نفت خام از قزاقستان به جنوب کشور تصریح کرد : موانع بانكي بين دو كشور بايد مرتفع شود.

خسرو تاج همچنین با اشاره به نیاز کشور به بیلت و شمش فولاد افزود : خریداران این محصولات به قزاقستان به عنوان منبع تامین نگاه می کرده اند اما به دلیل اینکه مجبورند از طریق چین خریداری کنند هزینه بر است و فروشنگان قزاق اگر بتوانند مستقیما از ایران اعتبار اسنادی دریافت کنند دیگر مشکلی نیست.

ساخت شهرک صنعتی ایران در قزاقستان ، توسعه صادرات به این کشور و نیز توسعه فعالیتهای معدنی به خصوص در معدن ساری گونی از دیگر موارد مطرح شده از سوی خسرو تاج در این نشست بود.

 معاون وزیر صنعت و فناوری های نوین قزاقستان نیز حجم مبادلات بین دو کشور را 620 میلیون دلار اعلام کرد و افزود :  صادرات به ایران 538 میلیون دلار و واردات از این کشور 81 میلیون دلار است .

 یبیوت آنام کولوف  زمینه صادرات این کشور را محصولات نفتی ، گندم ،فلزات ، محصولات پتروشیمی و فولاد اعلام کرد و افزود : آمادگی داریم حجم صادرات گندم  و نیز فلزات را به ایران افزایش دهیم و با به بهره برداری رسیدن راه آهن ریلی قزاقستان و حمل و نقل کانتینری از طریق مسیر شمال - جنوب  ، به بندرعباس راه پیدا کنیم.

 وی صادرات قزاقستان به ایران را شامل  مس ، بوکسید ، آلومینیوم و سنگ آهن و واردات از این کشور را شامل کره ، روغن نباتی ، محصولات کشاورزی و .. برشمرد.

به گفته وی از آنجا که قزاقستان عضو اتحادیه گمرکی است کشور ایران می تواند با استفاده از این فرصت به ساخت شهرک صنعتی در آنجا بپردازد و با استفاده از این فرصت محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر کند.

 

 

*امضاي تفاهم نامه همکاریهای اقتصادی و تجاری ایران و قزاقستان

22 دی 1392 12:00

 

به گزارش شاتا به نقل از  ايسنا؛ «محمدحسن مهدی‌پور » افزود: در سومین گروه کاری همکاریهای اقتصاد و تجاری ایران و قزاقستان، مهدی افخمی، رئیس کل سازمان توسعه تجارت به نمایندگی از ایران و و ژاکسیلیکوف، معاون وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی بودجه قزاقستان به نمایندگی از این کشور حضور داشتند.
وي تشريح كرد: همکاریهای تجاری از جمله اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری، مشارکت و برگزاری نمایشگاه‌ها و برگزاری دومین شورای مشترک بازرگان دو کشور در آینده نزدیک از جمله موارد مورد تفاهم بین دو کشور در این نشست بود.
مهدی‌پور گفت: توسعه همکاریهای صنعتی و خدمات فنی و مهندسی و اعلام آمادگی شرکتهای صنعتی شرکتهای خدمات فنی و مهندسی جهت انجام پروژه در کشور قزاقستان، توسعه همکاریها در زمینه فروش محصولات معدنی، و سرمایه گذاری در انجام اکتشاف و استخراج معادن دو کشور از موارد موردتفاهم بود.
به گفته وي همچنين ؛  توسعه همکاریها در زمینه کشاورزی و تجارت غلات، اعلام آمادگی شرکت فودکورپوراسیون غلات کشور قزاقستان جهت سرمایه گذاری در ساخت سیلو در پایانه های ورودی کشور، توسعه همکاریها در زمینه حمل و نقل ریلی ، دریایی و ترانزیت، اعلام آمادگی شرکت کازاگرواینویشن جهت تقویت همکاری با مراکز پژوهشی کشاورزی ایران در زمینه های کشاورزی و دامداری و توسعه همکاریها در زمینه توریسم و گردشگری از دیگر موارد مورد توافق ایران و قزاقستان در سومین گروه کاری همکاریهای اقتصادی و تجاری دو کشور محسوب مي شود.
مهدی‌پور گفت: در حاشیه این نشست رئیس کل سازمان توسعه تجارت با رئیس اتحادیه ملی کارآفرینان و معاون وزیر حمل و نقل و ارتباطات قزاقستان (مسئول اجلاس کمیسیون مشترک با ایران) و سفیر کشورمان و بازرگانان مقیم کشور قزاقستان ملاقات و بر ضرورت توسعه هرچه بیشتر همکاریهای تجاری و اقتصادی و رفع مسائل و مشکلات تجاری و حمل و نقل دو کشور تاکید کرد.
رایزن بازر گانی ایران در قزاقستان خاطرنشان کرد: همچنین ملاقات‌هایی برای نمایندگان ایرانی در این گروه کاری با مدیران آژانس سرمایه‌گذاری، نمایشگاه اکسپو 2017، شرکت غلات و شرکت معدنی سامروک برگزار شده و در این جلسات بر ضرورت تقویت همکاریها در زمینه‌های خدمات فنی و مهندسی، تجارت غلات و همکاریهای معدنی بین دو کشور تاکید شد.
براين اساس ؛ با امضای این سند پیش‌بینی می‌شود حجم مبادلات تجاری دو کشور در زمینه غلات، مواد غذایی و کشاورزی، مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی، افزایش یابد.

 

 

 

 

   
 

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به اتحادیه مصالح ساختمانی خراسان رضوی مي باشد
Copyright © 2012 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک